Przydatne informacje o pielęgnacji oplątw

Przydatne informacje o pielęgnacji oplątw

Od pewnego czasu oplątwy stają się coraz bardziej popularne na polskim rynku. Ale czy wiesz jak je właściwie pielęgnować? Czego potrzebują aby zawsze pięknie wyglądały? Z czym je połączyć aby efektownie się prezentowały? Post stworzony specjalnie dla Was abyście poznali odpowiedź na nurtujące pytania.

Na wstępie powinniście wiedzieć, że oplątwy nie posiadają systemu korzeniowego - wodę i składniki pokarmowe czerpią z powietrza.

-podlewanie: oplątwy możemy podlewać na trzy sposoby - zraszanie spryskiwaczem, oblewanie wodą pod kranem lub moczenie. Roślinę należy dokładnie spryskiwać/oblewać minimum 1-2 razy w tygodniu (w miesiącach letnich powinniśmy to robić częściej). Moczenie rośliny - wystarczy to robić raz na 1-2 tygodnie. Roślinę możemy wkładać do letniej wody na 3-4 godzin (możemy również na całą noc). 


-suszenie: niezależnie od wybranego sposobu nawadniania, musimy mieć pewność, że nasza oplątwa wyschnie w przeciągu 3-4godz. Jest to ważne dla roślin, które składają się z kilku warstw liści. Najlepiej wytrzepać roślinę i przez jakiś czas suszyć ją do góry nogami. Zdaniem hodowców dużo trudniej zasuszyć ją przez rzadkie nawadnianie niż sprawić aby zaczęła gnić od środka poprzez pozostawienie na niej wody - dlatego suszenie jest bardzo ważne.


-przycinanie: jeśli podeschnie nam jakiś listek - spokojnie możemy go przyciąć - najlepiej pod kątem zbliżonym do naturalnego zakończenia. W miarę wypuszczania nowych liści ze środka, te na zewnątrz także mogą usychać - wtedy je przycinamy i usuwamy.


-nawożenie: od czasu do czasu możemy podarować naszej oplątwie odrobinę nawozu. Najlepszy będzie dolistny do storczyków. Jednak musimy pamiętać aby rozcieńczyć go przynajmniej pół na pół z wodą. 


-światło: oplątwy najlepiej czują się w jasnych pomieszczeniach - potrzebują dużo światła. Nie będą więc się czuły dobrze w zaciemnionych pokojach. Należy jednak uważać jeśli stawiamy je przy szybie, ponieważ bezpośrednie słońce może je spalić.
Te rośliny najlepiej czują się w temperaturach, które mamy w domach, tj. 10-25 stopni Celsjusza. 

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć oplątw w naszych betonowych doniczkach.